وبلاگ

کفش ایمنی تاییدیه وزارت کار

استانداردهای ایمنی کفش تاییدیه وزارت کار چه چیزهایی است؟

فهرست مطالب

استفاده از کفش ایمنی باکیفیت، تأثیر زیادی در حفظ ایمنی و سلامت پاهای افراد در محل کار و محیط‌های صنعتی دارد؛ البته برای اینکه کفش بتواند از پاها در محیط‌های ساختمانی و صنعتی محافظت کند، کفش ایمنی باید از تأییدیه وزارت کار برخوردار باشد. خطرات مختلفی در محیط‌های ساختمان سازی یا صنعتی پاهای کارکنان را تحدید می‌کنند؛ در اینگونه محیط‌ها، صدمات مختلفی در اثر نفوذ اشیاه از زیر کفش، ضربه و فشار، مواد شیمیایی، لغزش، حرارت و الکتریسیته می‌توانند به پاها وارد شوند، پس برای جلوگیری از بروز صدمات، باید از یک کفش ایمنی تاییدیه وزارت کار استفاده شود.

 

ویژگی‌های یک کفش ایمنی استاندارد

تولید و فروش هرگونه کفش ایمنی، نیاز به دریافت تأییدیه وزارت کار و استانداردهایی خاصی نظیر مقاوم بودن در برابر فشار و ضربه، ضد لغزش بودن، عایق برق بودن و … دارد که باید توسط وزارت کار یا سازمان‌های مربوطه، تعیین و صادر شود. هدف از تدوین این استانداردها، حفظ ایمنی و سلامت کارگران و کارکنان در محیط‌های مختلف کاری می‌باشد.

 

استانداردهای ایمنی کفش تاییدیه وزارت کار

استانداردهای ایمنی کفش تاییدیه وزارت کار

زمانی که یک کفش تأییدیه وزارت کار را بدست آورد، در واقع کفش توانسته یکی از استانداردهای زیر را بدست آورد؛ هر یک از استانداردهای ایمنی کفش، نشان دهنده یک ویژگی در آن می‌شود و باید از آن کفش در محیط‌های مخصوص و متناسب با آن صنایع و محیط کار استفاده کرد تا بتواند از پاها محافظت کند:

ASTM F2413-11

این استاندارد توسط ASTM International (American Society for Testing and Materials) تعریف شده است. وجود این استاندارد، نشان دهنده قابلیت حفاظت از انگشتان پا، حفاظت در برابر ضربه و فشار، شوک الکتریکی، استاتیک، حفاظت در برابر نفوذ اشاء به زیره کفش و دیگر موارد مشابه می‌باشد. این استاندارد، اکثراً برای ایمنی کفش‌ها در ایالات متحده به کار برده می‌شود.

بیشتر بخوانید  تفاوت کفش کوهنوردی و کفش ایمنی

EN ISO 20345

استاندارد EN ISO 20345 توسط سازمان استاندارد اروپا (European Committee for Standardization) تدوین شده است. این استاندارد، نشان دهنده ویژگی‌هایی مشابه با استاندارد ASTM F2413-11 می‌باشد، ولی از آنجایی که از این استاندارد برای کسب و کارهای اروپایی استفاده می‌شود، مطمئناً تفاوت‌هایی نیز خواهد داشت.

در استاندارد EN ISO 20345 از نمادهایی مانند S1، S2 و S3 برای نشان دادن ویژگی‌های مختلفی نظیر ضد آب، ضد ضربه و مقاوم بودن کفش در برابر حرارت استفاده می‌شود.

JIS T8101:2007 (ژاپن)

اگر کفشی را با استاندارد JIS T8101:2007 مشاهده کردید، باید بدانید که آن کفش می‌تواند از انگشت‌های پا به خوبی محافظت کرده و ضد ضربات با اجسام فولادی می‌باشد؛ همچنین در برابر سوراخ شدن کف کفش، مقاوم بوده و می‌تواند مانع نفوذ اجساز تیز و برنده شود.

AS/NZS 2210.3:2009 (استرالیا و نیوزیلند)

این استاندارد، نشان دهنده وجود قابلیت حفاظت از انگشتان پا، مقاومت در برابر نفوذ اشیا به زیره کفش، استاتیک، ضد لغزش و ضد ضربه در کفش کار می‌باشد.

CAN/CSA Z195-14 (کانادا)

کفشی که از استاندارد CAN/CSA Z195-14 برخوردار باشد، شامل توان حفاظت از انگشتان پا، ضد ضربه فولادی، مقاومت در برابر نفوذ اشیا به زیره کفش، حفاظت در برابر آب و حفاظت در برابر شوک الکتریکی می‌شود.

BSI BS EN ISO 20347:2012 (بریتانیا)

یک کفش تاییدیه وزارت کار که از استاندارد BSI BS EN ISO 20347:2012 برخوردار باشد، کاملاً در برابر نفوذ اشیاء تیز و برنده به زیر کفش مقاوم بوده و دارای ساختاری ضد ضربه فولادی می‌باشد.

دسته محصولات برند کفش فیدار

بیشتر بخوانید  8 نکته مهم در انتخاب بهترین کفش ایمنی برق

 

علائم اختصاری در کفش ایمنی تاییدیه وزارت کار

علائم اختصاری در کفش ایمنی تاییدیه وزارت کار

کفشی که دارای تاییدیه وزارت کار باشد، یکسری علائم اختصاری برروی آن چاپ می‌شود تا کاربران بدانند که هر کفش دارای چه استانداردی بوده، چه ویژگی‌هایی دارد و در چگونه محلی باید از آن استفاده کرد؛ در ادامه ما علائم اختصاری کفش ایمنی تأییدیه وزارت کار را به شما معرفی خواهیم کرد:

  • EN: نشان دهنده استانداردهای اروپایی است؛ EN مخفف (Europe به معنای اروپا) است.
  • ISO: نشان‌دهنده استانداردهای بین‌المللی است؛ ISO به معنای “سازمان بین‌المللی استانداردها” و مخففInternational Organization for Standardization است.
  • S1, S2, S3: این نشان‌ها در استاندارد EN ISO 20345 به ترتیب نشان‌دهنده سطوح مختلف ایمنی هستند؛ این نمادها به تدریج از S1 تا S3، از حداقل به حداکثر میزان ایمنی افزایش می‌یابند.
  • S1: نشان از حفاظت انگشتان پا (Toe Protection) در برابر ضربه با انرژی 200 ژول و فشار 15 کیلونیوتن و زیره کفش ضد لغزش است؛ همچنین کفش باید آبگریز باشد ولی تا حد کمی، امکان نفوذ آب در آن وجود دارد.
  • S2: تمامی ویژگی‌های S1 را دارد، با این تفاوت که به میزان بیشتری می‌تواند مانع نفوذ آب شود؛ این کفش می‌تواند به مدت 60 دقیقه، به صورت کامل مانع نفوذ آب ه کفش شود.
  • S3: از تمامی ویژگی‌های S2 برخوردار است؛ زیره کفش کاملاً ضد نفوذ عوامل خارجی تیز و برنده (ضد سوراخ شدن) می‌باشد.
  • SB, SBP و S1P: در استاندارد EN ISO 20345:2011 این علامت‌ها نشان دهنده مشخصات ایمنی مختلف کفش‌ها هستند.
  • SB: با مقاومت در برابر ضربه با انرژی 200 ژول که معادل یک جسم سنگین با وزن 20 کیلوگرم از ارتفاع یک متر است، از انگشتان پا محافظت می‌کند؛ همچنین زیره کفش مانع لیز خوردن شما در سطوح لیز و لغزنده خواهد شد.
  • S1P: نه تنها از تمام ویژگی‌های SB برخوردار است، بلکه از پنچه پا در برابر خطرات، محافظت می‌کند.
  • SBP: در ظراحی این نوع، تمام ویژگی‌های دو مدل قبلی لحاظ شده‌اند.
بیشتر بخوانید  نکات مهم برای انتخاب کفش ایمنی

نتیجه گیری

کفش‌هایی که برای امنیت پاها به هنگام کار درست شده‌اند و دارای تأییدیه وزارت کار هستند، در چند دسته قرار می‌گیرند؛ کفش‌های ایمنی مورد تأیید وزارت کار می‌توانند از استانداردهای مختلفی برخوردار باشند که هر یک از این استانداردها، مشخص کننده ویژگی‌های مختلفی در کفش می‌باشند. پس از تولید کفش استاندارد، علامت‌هایی مانند EN، ISO، S1 تا S3 و… برروی آن‌ها درج می‌شود که این علائم نشان دهنده نوع استانداردهای کفش تولید شده می‌باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید عمده کفش ایمنی استاندارد که مورد تاییدیه وزارت کار می‌باشد، توسط شماره‌های زیر با گروه تولیدی کفش فیدار تماس حاصل نمایید.

02165603000

09129200608

09121467516

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست تنظیمات خود را در تنظیمات موضوع تنظیم کنید -> هدر -> منو -> منوی تلفن همراه (دسته ها)
سبد خرید
شروع به تایپ کنید تا پستهای مورد نظر خود را ببینید.