اخبار جداگانه

Blog Details

پوتین نظامی

  • 1399-05-12 17:18:25

پوتین نظامی (Combat boot‎) چکمه‌ای نظامی است که سربازان هنگام نبرد یا تمرینات نظامی یا مراسم نظامی نظیر رژه به تن می‌کنند. در بعضی مواقع پوتین ضدآب نیز تولید می‌شود. همچنین برای آب و هواهای سخت و مشکل نیز در جهت محافظت از پا پوتین‌های مناسب ساخته می‌شود. انواع جنگلی یا کویری و چکمه مخصوص پرش، به صورت تجاری نیز تولید می‌شوند. همچنین گهگاه به منظور فشن نیز پوشیده می‌شود.

در طراحی پوتین‌های نظامی محافظت از پا، تقویت نیروی جسمانی و راحتی مورد توجه قرار می‌گیرد تا هر فردی که از آن استفاده می‌کند، از سرباز گرفته تا فرمانده یا خلبان بتواند حین استفاده از آن وظیفه خود را به خوبی انجام دهد. در طراحی پوتین استانداردهای ویژه‌ای در نظر گرفته می شود و آن را در زمینه‌های مختلف فیزیکی، اصطکاک، لغزش، کشش و...مورد آزمایش قرار می‌دهند تا همه شرایط مناسب را برای نیروهای نظامی فراهم کند.

برای بهتر نگه داشتن پوتین به این نکات باید توجه کرد: برای از بین بردن سفیدک روی پوتین از محلول آب و سرکه استفاده کنید وبرای بهتر واکس زدن پوتین قبل از آن میتونید از وازلین برای چرب کردن استفاده کنید که اینکار باعث درخشندگی پوتین می شود. همچنین برای جلوگیری از عرق کردن داخل پوتین و رطوبت آن می توانید از روزنامه باطله استفاده کنید.

پوتین‌های سربازی به طور معمول از چرم یا چرم مصنوعی و بعضاً از چرم تقویت شده ساخته می‌شوند. ضمناً اکثر پوتین‌ها طوری ساخته می‌شوند که در برابر نفوذ آب مقاوم باشند. البته لازم است خاطر نشان کرد برخی از پوتین‌های مدرن در دوخت خود و در بخش‌های کناری شامل بخش‌هایی از جنس الیاف مصنوعی مقاوم در برابر نفوذ آب هستند، که علاوه بر ضد آب بودن جریان گردش هوا در پوتین ایجاد کرده و علاوه بر افزایش راحتی مانع از بو گرفتن پا خواهند شد.

پوتین ها و به ویژه پوتین های سربازی را از جنبه های مختلفی می توان دسته بندی و به انواع مختلف تقسیم کرد ولی اگر بخواهیم با دید کلی به این موضوع بنگریم باید بگوییم پوتین ها را می توان به دسته های زیر تقسیم کرد:

پوتین سربازی عمومی

پوتین سربازی مناسب جنگل

پوتین سربازی مناسب بیابان

پوتین های سربازی مناسب محیط سرد

پوتین های سربازی پرش و مناسب مناطق صخره ای و دسته های بسیار دیگر

انواع پوتین بر اساس نوع ساخت، موارد استفاده رنگ، استتار و موارد بسیار دیگر مورد دسته بندی قرار گرفته و شناسایی می شوند.

پوتین سربازی عمومی

این نوع پوتین سربازی در زمان اعزام پسران به خدمت سربازی تحویل آن ها می شوده و معمولاً مشکی رنگ واز جنس پلیمر ساخته شده است. البته باید خاطر نشان کرد از این نوع پوتین فقط در مواردی می توان استفاده کرد که فرد تحرک کمی داشته و زیاد نیاز به فعالیت نداشته باشد زیرا این پوتین ها بسیار سنگین و نا راحت هستند.

پوتین نظامی استتار

مناسب جنگل پوتین های جنگلی بیشتر در مناطقی استفاده می شوند که فرد باید برای عملیات به جنگل برود. این نوع پوتین نه تنها از پای فرد به طور کامل محافظ می کند بلکه در صورت حضور در وضعیت جنگی جهت ایجاد استتار بکار می اید . معمولاً ترکیبی از انواع مختلف رنگ سبز و مشکی داشته تا استتار را بیشتر کند.

کویری ومناسب بیابان : این نوع پوتین در بیابان استتار کافی ایجاد کرده و علاوه بر نرمی و سبکی مانع از نفوذ شن و خاک به داخل منطقه پوشاننده پا خواهد شد. این پوتین ها بیشتر به رنگ کرمی و خاکی هستند و کمتر توسط سربازان یا درجه داران وظیفه استفاده می شود و بیشتر توسط افسران ارشد استفاده می گردد مگر در مناطق رزمی که در آن ها لازم است افراد حداکثر استتار را داشته باشند.

مشهورترین مدلهای پ وتین های نظامی عبارتند از:

پوتین‌های «راکی C4T ترِینِر» نام دارد که به صورت ویژه در شرایط سخت و دوره‌های آموزشی از آن استفاده می‌شود. این پوتین که وزن بسیار سبکی دارد،‌ به صورت ضدآب ساخته شده است و سطح بیرونی آن در فاصله زمانی بسیار کوتاه خشک می‌شود. زیره لاستیکی این پوتین با انواع مختلف سطح زمین سازگار است و در قسمت جلو که انگشتان پا قرار می‌گیرد از هیچ گونه فلز محافظ استفاده نشده است تا نیروی نظامی احساس راحتی با آن داشته باشد.لاستیکی دارد. در این پوتین از بند ویژه، چرم یک‌تکه، ساقه محافظ پا، و سیستم محفاظت از سطح رویی پا در نظر گرفته شده است. این پوتین برای راحتی بیشتر باشتک‌های بادی مخصوص کفش‌های طبی و سیستم ویژه برای گردش هوا را هم شامل می‌شود.

دانر تاکیون AR670-1» با هر شرایطی سازگار است. این پوتین سبک در قسمت فوقانی خود از چرم بسیار مقاوم ساخته شده است و پنجه آن در مقابل هرگونه سایش مقاوم است. این پوتین زیره لاستیکی با مقاومت بالا را شامل می‌شود و برای راحتی سیستم بسته شدن آسان بندها و سیستم جذب شوک را هم در خود جا داده است.

پوتین «تاکتیکال ۵.۱۱» سیستم تهویه داخلی به همراه سطح چرمی رویی و سطح نایلونی در قسمت فوقانی را در خود جا داده است. طراحی این پوتین منحصر به‌فرد است تا نهایت انعطاف‌پذیری و دوام را داشته باشد.

«مگنوم اِلایت اسپایدر» راحتی و کارآمدی را برای نیروهای نظامی ارایه می‌کند. در ساخت این پوتین از هیچ گونه فلزی استفاده نشده است و سیستم تهویه هوا در آن بسیار کاربردی است. طراحی چرم در قسمت فوقانی آن به سرباز امکان راحتی ویژه را برای سرباز فراهم می‌کند

اشتراک گذاری: