وبلاگ

تفاوت کفش کوهنوردی و کفش ایمنی

تفاوت کفش کوهنوردی و کفش ایمنی

فهرست مطالب

بسیاری از کارگران و یا حتی ورزشکاران، دو کفش کوهنوری و ایمنی را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند، ولی این دو کفش با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند؛ حال سوالی که پیش می‌آید این است، تفاوت کفش کوهنوردی و کفش ایمنی در چیست؟ این دو کفش دارای شباهت‌های زیادی هستند و نوع به عنوان برادر دوقلوی ناتنی هم به شما می‌رود؛ به همین دلیل، افراد زیادی این دو کفش را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند. در این مقاله با ما همراه شوید تا به مهمترین تفاوت کفش کوهنوردی و کفش ایمنی بپردازیم.

 

کفش ایمنی چیست؟

کفش ایمنی

همانطور که از نام این کفش پیداست، کفش ایمنی برای محافظت از پاها در مقابل وسایل خطرناک به هنگام کار کردن، مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ کفش‌های ایمنی اکثراً از مواد مقاوم و مستحکمی ساخته می‌شوند تا بتوانند از پاها در برابر خطراتی مانند ضربات، بریدگی یا خط و خش، محافظت کنند.

برخی از مدل‌های این کفش وجود دارد که دارای یک لایه فلزی در قسمت جلویی خود می‌باشند تا بتوانند از رسیدن آسیب‌های جدی در محیط‌های خطرناکی مانند کارخانه‌ها یا محیط‌های ساختمان سازی، جلوگیری کنند؛ البته به هنگام خرید، حتماً باید توجه داشته باشید که یک کفش اصل و مقاوم را خریداری کنید تا بتوانید از پاهای خود، محافظت نمایید. شما می توانید جهت خرید عمده کفش ایمنی به مجموعه بزرگ فیدار مراجعه نمایید.

 

کفش کوهنوردی چیست؟

کفش کوهنوردی

یکی از پرطرفدارترین مدل‌های کفش که از گذشته تا به امروز برای گشت و گذارها در طبیعت، مورد استفاده قرار می‌گرفته و دارای عملکردی بی‌نقص می‌باشد و می‌تواند به خوبی از پاها در مقابل حوادث طبیعی محافظت کند، کفش کوهنوردی می‌باشد؛ این کفش از یک پوشش سخت در بخش بالایی خود برخوردار می‌باشد و این پوشش سخت می‌تواند به خوبی از پاهای افراد در مقابل خطرات احتمالی محافظت کند.

بیشتر بخوانید  بهترین برند کفش ایمنی

جدا از پوشش سخت، این کفش از زیره‌های ضخیم و مقاومی برخوردار می‌باشد و به همین دلیل، می‌تواند مانع زخمی شدن پاها توسط سنگ‌های یا سطوح ناهموار شود؛ همچنین باید اشاره کرد که این کفش از ضربه گیرهای قوی‌ای در قسمت پاشنه و جلوی پا برخوردار می‌باشد.

اکثر کفش‌های کوهنوردی دارای زیره‌هایی از جنس لاستیک یا مواد مصنوعی می‌باشند؛ این زیره‌ها دارای ساختاری چسبنده بوده و به خوبی به زمین می‌چسبند و مانع لیز خوردن شخص، حتی در محیط‌هایی مانند رودخانه خواهند شد.

 

اصلی‌ترین تفاوت کفش کوهنوردی و کفش ایمنی

حال که با کلی‌ترین تفاوت کفش ایمنی و کفش کوهنوردی آشنا شده‌اید، باید کمی وارد جزئیات شویم تا شما بتوانید بهترین کفش را برای کار خود، خریداری کنید؛ در ادامه ما به بررسی مهم‌ترین تفاوت کفش کوهنوردی و کفش ایمنی خواهیم پرداخت:

1. جنس کفش

کفش‌های کوهنوردی اکثراً از جنس پلی استر، چرم، نایلون و گورتکس هستند و به همین دلیل، از مقاومت بسیار بالایی برخوردار می‌باشند و می‌توانند به خوبی از کوهنورد در برابر حوادث مختلف، محافظت نمایند.

کفش‌های ایمنی نیز از مواد اولیه‌ای مانند پلی اورتان ساخته می‌شوند و به همین دلیل، در برابر خطرات و حوادث محیط کار از جمله ریختن روغن، مواد شیمیایی، افتادن اجسام و …، از پاهای افراد به خوبی محافظت می‌کنند.

2. مقاومت زیره و روکش

یکی دیگر از تفاوت کفش کوهنوردی و کفش ایمنی در نوع مقاومت آن‌ها می‌باشد:

کفش‌های کوهنوردی به گونه‌ای ساخته شده‌اند که می‌توانند در برابر آب، ضربات، شوک‌ها و دیگر عوامل محیطی به خوبی مقاومت کنند؛ از طرفی دیگر، کفش‌های ایمنی به گونه‌ای ساخته شده‌اند تا از اپراتور در برابر خطراتی مانند روغن، مواد شیمیایی، سقوط اجسام، ضربات سنگین و … به صورت کامل محافظت کنند.

بیشتر بخوانید  نکات مهم برای انتخاب کفش ایمنی

3. انعطاف‌پذیری، مهم‌ترین تفاوت کفش کوهنوردی و ایمنی

انعطاف‌پذیری، مهم‌ترین تفاوت کفش کوهنوردی و ایمنی

کفش‌های کوهنوردی از ساختار بسیار انعطاف‌پذیری برخوردار هستند تا کوهنوردان بتوانند پاهای خود را به راحتی در داخل کفش حرکت دهند؛ این انعطاف‌پذیری بالا به کوهنوردان به هنگام بالا رفتن از کوه‌ها و حرکت روی زمین‌ها ناهموار، جهت حفظ تعادل، کمک شایانی می‌کند.

از طرفی دیگر، کفش‌های ایمنی باید از مقاومت بالایی برخوردار باشند تا بتوانند از پاها در برابر ضربات و فشارهای خارجی به خوبی محافظت کنند و به همین دلیل، این کفش‌ها از انعطاف‌پذیری کمتری نسبت به کفش‌های کوهنوردی برخوردار هستند ولی با این وجود، می‌توانند به خوبی از پاهای کارگران به هنگام استفاده از ابزارها و ماشین آلات، محافظت کنند.

4. قیمت کفش کوهنوردی و ایمنی

یکی از واضح‌ترین تفاوت کفش کوهنوردی و کفش ایمنی در میزان قیمت آن‌ها می‌باشد؛ کفش‌های کوهنوردی دارای مکانیزم خاصی هستند و به همین دلیل، از قیمت بالاتری نسبت به کفش‌های ایمنی برخوردار می‌باشند؛ در ساخت کفش‌های کوهنوردی از مواد باکیفیت‌تر و ویژگی‌های پیشرفته‌تر استفاده شده است.

5. وزن کفش

کفش‌های ایمنی و کوهنوردی از نظر وزن نیز با یکدیگر متفاوت می‌باشند؛ کفش‌های کوهنوردی اکثراً از مواد بادوام‌تری مانند مواد مصنوعی، چرم یا گورتکس ساخته می‌شوند و به همین دلیل، نسبت به کفش‌های ایمنی از وزن بیشتری برخوردار هستند.

 

کفش‌ ایمنی یا کفش‌ کوهنوردی؟ کدام برای کار بهتر است؟

کفش‌ ایمنی یا کفش‌ کوهنوردی؟ کدام یک را بخریم؟

جدا از تفاوت کفش کوهنوردی و کفش ایمنی از نظر ساختار و قیمت، این دو کفش از کارایی متفاوتی برخوردار هستند و اکثر خریداران این سوال برایشان پیش آمده است که کدام یک از این دو کفش برای کار، مناسب‌تر هستند؟ پاسخ به این سوال به نوع کار شما بستگی دارد؛ در صورتی که در محیطی با خطرات مختلف مانند مواد شیمیایی، روغن و اجسام تیز فعالیت می‌کنید، خرید کفش ایمنی برای شما مناسب‌تر خواهد بود.

بیشتر بخوانید  آشنایی با انواع زیره کفش ایمنی

کفش‌های کوهنوردی بیشتر برای محیط‌های بیرونی مانند جنگل‌ها، کوهستان‌ها و موارد مشابه مناسب هستند و به گونه‌ای طراحی شده‌اند که از پاها در برابر عوامل طبیعی مانند آب، برف و سایر عوامل محیطی، محافظت کنند.

نکته مهم: در صورتی که محیط کار مدنظر شما با خطرات محیطی خاصی همراه نمی‌باشد نیز می‌توانید از کفش‌های کوهنوردی هم استفاده نمایید؛ این کفش‌ها به صورت کلی نسبت به کفش‌های ایمنی، راحت‌تر بوده و به شما این امکان را می‌دهند تا در محیط کار خود، به راحتی حرکت نمایید.

دیگر محصولات برند کفش فیدار

نتیجه گیری

همانطور که متوجه شدید، کفش ایمنی و کوهنوردی از لحاظ مقاومت، جنس، وزن، قیمت، انعطاف پذیری و کارایی با یکدیگر متفاوت هستند؛ به هنگام خرید کفش ضد اسید و باقی کفش های ایمنی باید به نوع کار خود توجه داشته باشید؛ در صورتی که به دنبال فعالیت در محیط‌های خارجی و طبیعت هستید، کفش کوهنوردی به دلیل زیره مقاوم و ضربه گیری قوی، گزینه مناسبی برای شما خواهد بود؛ ولی در صورتی که در محیط‌هایی با خطرات جدی مانند کارخانه‌ها، ساختمان سازی و … کار می‌کنید، پیشنهاد می‌شود که یک کفش ایمنی با یک نوک فلزی مستحکم را خریداری نمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تفاوت کفش کوهنوردی و کفش ایمنی برای خرید کفش مناسب، توسط شماره‌های زیر با مجموعه کفش فیدار تماس حاصل نمایید.

02165603000

09129200608

09121467516

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست تنظیمات خود را در تنظیمات موضوع تنظیم کنید -> هدر -> منو -> منوی تلفن همراه (دسته ها)
سبد خرید
شروع به تایپ کنید تا پستهای مورد نظر خود را ببینید.